35 thënie nga komiku Charlie Chaplin

Prishtinë | 04 Shk 2022 | 22:12 | Nga Ekonomia Online

Charles Spencer Chaplin (1889 – 1977) ishte aktor, komik, regjisor, skenarist, kompozitor dhe prodhues kinematografik.

Ai u nderua me çmime Oscar për karrierën (1929 dhe 1972) dhe Oscar për kompozimin muzikor më të mirë origjinal (1973).

Ekonomia Online sjell një përmbledhje me 35 thëniet e tij më të njohura:

Lypset një minutë për të dalluar dikë, një orë për ta vlerësuar, një ditë për ta dashuruar, e një jetë për ta harruar.

Karakteri i vërtetë i një burri shfaqet kur ai është i dehur.

Fjalët nuk kushtojnë. Gjëja më e madhe që mund të thuash është “elefant”.

Jeta është tragjedi kur e sheh nga shumë afër, por kur e sheh nga larg, është një komedi.

Suksesi të bën simpatik.

Një ditë e kaluar pa buzëqeshje është një ditë e humbur.

Pushteti shërben vetëm për të bërë ndonjë dëm, për çdo gjë të hajrit mjafton dashuria.

Qetësia është një dhuratë universale, që pak njerëz dinë të vlerësojnë.

Pa para, pa probleme.

Jeta nuk është një domethënie, por një dëshirë.

Nuk ka rëndësi realiteti në një film, por ajo që imagjinata mund të bëjë.

Koha është një artiste e madh: i gjen gjithçkasë fundin e duhur.

Kujdesu më shumë për ndërgjegjen se për famën! Ndërgjegjja është çfarë ti je, Fama është çfarë të tjerët mendojnë se je. Dhe çfarë të tjerët mendojnë se je është problem i tyre.

Zor se gjen dikë që t’i biesh përshtat ashtu siç je, prandaj jeto ashtu siç dëshiron!

Njeriu është një kafshë e zbutur, që për shekuj me radhë ka sunduar mbi kafshët e tjera me dhelpëri, dhunë e mizori.

Një vrasje të bën bandit, miliona vrasje të bëjnë hero. Numri të shenjtëron.

Gjëja më e trishtuar që mund të imagjinoj është të jem i mësuar me luksin.

Lodra jonë kryesore është truri.

Që të qeshësh me të vërtetë, duhet ta marrësh dhimbjen tënde, dhe të luash me të!

Më pëlqen gjithmonë që të eci në shi, kështu askush nuk do të më shohë duke qarë.

Një lavir, një xhentëlmen, një poet, një ëndërrimtar, një vetmitar, gjithmonë shpresojnë për romancë dhe për aventurë.

Jam në paqe me Zotin. Konflikti im është me Njeriun.

Ne mendojmë shumë dhe ndjejmë pak.

Një prej ironive të jetës është që të bësh gjënë e gabuar, në momentin e duhur.

Asgjë nuk është e përhershme në këtë botë të ligë – as edhe telashet.

Unë jam për njerëzit. Nuk kam ç’i bëj.

Në fund, çdo gjë është një shaka.

Imagjinata nuk është asgjë, pa veprimin.

Të ndihmosh një mik në nevojë është e kollajtë, por t’i japësh atij kohën tënde nuk është gjithmonë e favorshme.

Nuk do ta gjesh asnjëherë ylberin, nëse sheh poshtë.

Unë mbetem një gjë, dhe vetëm një gjë, dhe kjo është një kloun. Më vendos në një avion shumë më të lartë, se sa çdo politikan.

Nuk kam nevojë për drogëra për të qenë një gjeni, mos mendoni se një gjeni është njerëzor. Por unë kam nevojë për buzëqeshjen tuaj, që të jem i lumtur.

Mbaj mend, gjithmonë mund të përkulesh dhe të mos kapësh në tokë asgjë.

Dëshpërimi është një narkotik. Ai e vë mendjen në gjumë dhe e shpie drejt indiferencës.

Jeta do të ishte e mrekullueshme nëse njerëzit do të mund të të linin rehat.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme