Elbenita Kajtazi debuton si Violetta, i bashkohet kompanisë prestigjioze

Prishtinë | 18 Pri 2018 | 10:44 | Nga

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, tashmë e ka shprehur publikisht mbështetjen e saj për Elbenita Kajtazin. Ajo i ka ndihmuar sopranos kosovare në shumë audicione dhe përgatitje rolesh.

I fundit është ai për Violettën në operën e njohur “La Traviata” të Guiseppe Verdit, me të cilin ajo do të debutojë të shtunën e kësaj jave. Por jo vetëm kaq. Kajtazi, e cila dita-ditës me talentin dhe zërin e saj po ngjitet nëpër skena të mëdha muzikore, është bërë pjesë e kompanisë menaxheriale për artistë të operës, “Zemsky Green”, shkruan sot “Koha Ditore”.

Nën ombrellën e kësaj kompanie të njohur amerikane është edhe vetë Jaho e operistë të njohur si Jonas Kaufman, Anja Herteros e shumë të tjerë.

Kajtazi, e cila muajin e kaluar zuri vendin e tretë dhe mori çmimin e publikut në garën prestigjioze të operës “Glyndebourne Opera Cup”, tani po vazhdon karrierën me një tjetër sukses, duke debutuar në një prej roleve më të vështira operistike.

Me këtë po i bëhet ëndrra realitet. Do të ngjitet në skenën e shtëpisë operistike “Aalto – Musiktheater” në Essen të Gjermanisë, pjesë e së cilës është për më shumë se një vit. Kajtazi veçse është në finalizim të përgatitjeve për rolin, derisa ushtrimet e fundit është duke i bërë me orkestër, për të sjellë në skenë një version të ri të “La Traviatës”.

Kajtazi prej fillimit të vitit 2019 do t’i bashkohet shtëpisë së njohur operistike “Staatsoper Hamburg”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme