Lajmi i fundit: Festivali “Sunny Hill” do të mbahet në Prishtinë

Prishtinë | 20 Qer 2022 | 09:24 | Nga Ekonomia Online

Komuna e Prishtinës ka njoftuar qytetarët se festivali Sunny Hill do kthehet në Prishtinë, pasi u lajmërua se do ndërrojë lokacioni për t’u mbajtur në Tiranë.

Në një deklaratë të përbashkët të Komunës së Prishtinës, Qeverisë së Kosovës dhe “Sunny Hill” thuhet se Festivali i njohur do të mbahet “në shtëpinë e vet”, në Prishtinë, më 4, 5, 6 dhe 7 gusht 2022.

Ndërkohë merret vesh se festivali do të mbahet edhe në Tiranë, për tri ditë, në fund të gushtit.

Njoftimi i plotë:

Deklaratë e përbashkët e Ministrisë së Kulturës (në emër të Qeverisë së Kosovës), Komunës së Prishtinës dhe Sunny Hill Festival.

Sunny Hill Festival mbahet në shtëpinë e vet, në Prishtinë, më 4, 5, 6 dhe 7 gusht 2022. Qeveria e Kosovës, Komuna e Prishtinës dhe Sunny Hill Festival bashkojnë forcat për një edicion të mrekullueshëm të festivalit sivjet, aty ku e ka vendin, në Prishtinë.

Institucionet qëndrore dhe lokale bashkarisht, sipas mandatit që kanë do të ofrojnë mbështetje të plotë për edicionin e sivjetmë, i cili do të mbahet në një lokacion të përshtatshëm. Të gjithë shprehin gatishmërinë që çështja e shfrytëzimit afatgjatë të tokës të diskutohet edhe pak kohë deri në gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme.

Synimi i përbashkët është që nga viti i ardhshëm, festivali Sunny Hill të organizohet në lokacionin e vet afatgjatë. Në frymën e bashkëpunimit të shkëlqyeshëm kulturor mes Kosovës dhe Shqipërisë, një edicion i veçantë me një line-up tjetër do të mbahet në fund të muajit gusht në Tiranë më 26, 27 dhe 28 gusht.

Në Prishtinë, Sunny Hill Festival për këtë vit ka përgatitur lineup-in më të fuqishëm nga festivalet e rajonit ku përveç artistëve të njohur si Diplo, Skepta, DJ Regard, AJ Tracey, Mahmood dhe artistët më të njohur shqiptarë, për këtë edicion pritet të zbulohen edhe dy artistë shumë të mëdhenj botëror.

Një verë e jashtëzakonshme i pret të gjithë shqiptarët në Prishtinë dhe në Tiranë.

Të ngjashme