Lista e plotë e të nominuarve për “MTV VMA 2022” – Dua Lipa garon në pesë kategori

Prishtinë | 26 Kor 2022 | 17:39 | Nga Ekonomia Online

‘MTV Video Music Awards 2022’ do të mbahen në ”Prudential Center”‘ në New Jersey më 28 gusht. Dhe kur ka mbetur një muaj nga ceremonia, MTV ka shpallur listën e artistëve të nominuar për një çmim VMA këtë vit.

Jack Harlow, Kendrick Lamar dhe Lil Nas X kryesojnë nominimet këtë vit me shtatë nominime secili, të ndjekur nga Doja Cat dhe Harry Styles, të cilët kanë gjashtë nominime. Ndërkohë, Billie Eilish, Drake, Dua Lipa, Ed Sheeran, Taylor Swift dhe The Weeknd kanë nga pesë nominime.

Për më tepër, lista e këtij viti përmban gjithashtu një numër të madh artistësh të nominuar për herë të parë, duke përfshirë Baby Keem, GAYLE, Kacey Musgraves, Måneskin, Anitta, Becky G, Dove Cameron, Karol G, ITZY, JID, Muni Long, Tems, Wet Leg etj.

Ja lista e plotë e të nominuarve:

Video e vitit

Doja Cat – “Woman”
Drake ft. Future & Young Thug
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As It Was“
Lil Nas X, Jack Harlow
Olivia Rodrigo – “brutal”
Taylor Swift – “All Too Well” (Taylor’s Version)

Artisti i vitit

Bad Bunny
Drake
Ed Sheeran
Harry Styles
Jack Harlow
Lil Nas X
Lizzo

Kënga e vitit

Adele – “Easy On Me”
Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Doja Cat – “Woman”
Elton John & Dua Lipa – “Cold Heart (PNAU Remix)”
Lizzo – “About Damn Time”
The Kid LAROI & Justin Bieber – “STAY”

Artisti i ri më i mirë 

Baby Keem
Dove Cameron GAYLE
Latto
Måneskin
SEVENTEEN

Bashkëpunimi më i mirë

Drake ft. Future & Young Thug – “Way 2 Sexy”
Elton John & Dua Lipa – “Cold Heart (PNAU Remix)”
Lil Nas X, Jack Harlow – “INDUSTRY BABY”
Megan Thee Stallion & Dua Lipa – “Sweetest Pie”
Post Malone & The Weeknd – “One Right Now”
ROSALÍA ft. The Weeknd – “LA FAMA”
The Kid LAROI & Justin Bieber – “STAY”

Best pop

Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Doja Cat – “Woman”
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As It Was”
Lizzo – “About Damn Time”
Olivia Rodrigo – “traitor”

Best hip-hop

Eminem & Snoop Dogg – “From The D 2 The LBC”
Future ft. Drake, Tems
Kendrick Lamar – “N95”
Latto – “Big Energy”
Nicki Minaj ft. Lil Baby – “Do We Have A Problem?”
Pusha T – “Diet Coke”

Best rock

Foo Fighters – “Love Dies Young”
Jack White – “Taking Me Back”
Muse – “Won’t Stand Down”
Red Hot Chili Peppers – “Black Summer”
Shinedown – “Planet Zero”
Three Days Grace – “So Called Life”

Best alternative

Avril Lavigne ft. blackbear – “Love It When You Hate Me”
Imagine Dragons x JID – “Enemy”
Machine Gun Kelly ft. WILLOW – “emo girl”
Måneskin – “I WANNA BE YOUR SLAVE”
Panic! At The Disco – “Viva Las Vengeance”
Twenty One Pilots  – “Saturday”
WILLOW, Avril Lavigne ft. Travis Barker – “G R O W”

Best latin

Anitta – “Envolver”
Bad Bunny – “Tití Me Preguntó”
Becky G X KAROL G – “MAMIII”
Daddy Yankee – “REMIX”
Farruko – “Pepas”
J Balvin & Skrillex – “In Da Getto”

Best R&B

Alicia Keys – “City of Gods (Part II)”
Chlöe – “Have Mercy”
H.E.R. – “For Anyone”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”
Summer Walker, SZA & Cardi B – “No Love (Extended Version)”
The Weeknd – “Out Of Time”

Best K-pop

BTS – “Yet To Come (The Most Beautiful Moment)”
ITZY – “LOCO”
LISA – “LALISA”
SEVENTEEN – “HOT”
Stray Kids – “MANIAC”
TWICE – “The Feels”

Performanca më e mirë metaverse

BLACKPINK The Virtual | PUBG
BTS | Minecraft
Charli XCX | Roblox
Justin Bieber – An Interactive Virtual Experience | Wave
Rift Tour ft. Ariana Grande | Fortnite
Twenty One Pilots Concert Experience | Roblox

Kinematografia më e mirë

Baby Keem & Kendrick Lamar – “family ties”
Camila Cabello ft. Ed Sheeran – “Bam Bam”
Harry Styles – “As It Was”
Kendrick Lamar – “N95”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”
Taylor Swift – “All Too Well” (Taylor’s Version)

Regjia më e mirë

Baby Keem & Kendrick Lamar – “family ties”
Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As It Was”
Lil Nas X, Jack Harlow – “INDUSTRY BABY” s
Taylor Swift – “All Too Well” (Taylor’s Version)

Regjia më e mirë artistike

Adele – “Oh My God”
Doja Cat – “Get Into It (Yuh)”
Drake ft. Future & Young Thug
Kacey Musgraves – “simple times”
Lil Nas X, Jack Harlow – “INDUSTRY BABY”
Megan Thee Stallion ft. Dua Lipa – “Sweetest Pie”

Efektet më të mira vizuale

Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Coldplay X BTS – “My Universe”
Kendrick Lamar – “The Heart Part 5”
Lil Nas X, Jack Harlow – “INDUSTRY BABY”
Megan Thee Stallion & Dua Lipa – “Sweetest Pie”
The Kid LAROI & Justin Bieber – “STAY”

Koreografia më e mirë

BTS – “Permission to Dance”
Doja Cat – “Woman”
FKA twigs ft. The Weeknd – “Tears In The Club”
Harry Styles – “As It Was”
Lil Nas X, Jack Harlow – “INDUSTRY BABY”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”

Editimi më i mirë

Baby Keem & Kendrick Lamar – “family ties”
Doja Cat – “Get Into It (Yuh)”
Olivia Rodrigo – “brutal”
ROSALÍA – “SAOKO”
Taylor Swift – “All Too Well” (Taylor’s Version)
The Weeknd – “Take My Breath”

Të ngjashme