Piktura false e Mona Lisas u shit për 2.9 milionë euro

Prishtinë | 19 Qer 2021 | 13:00 | Nga Ekonomia Online

Një koleksionist evropian bleu një kopje të pikturës së Leonardo Da Vincit, Mona Lisa të shekullit të XVII-të në një ankand të Christie’s në Paris të premten për 2.9 milionë euro, një shumë rekord për të riprodhuar pikturën.

Piktura, e njohur si “Hacking’s Mona Lisa”, u emërua pas një koleksionisti që bleu një kopje në vitet 1950 dhe pa sukses pohoi se ishte origjinali dhe ajo e mbajtur në Muzeun e Luvrit në Paris është në të vërtetë një nga shumë riprodhimet.

“Kjo është çmenduri, kopja e Mona Lisa u shit për një shumë rekord absolute”, tha zëdhënësi i shtëpisë së ankandit, shkruan forbes.

14 ofertues morën pjesë në ankandin ndërkombëtar dhe në orën e fundit ofertat u rritën nga 500,000 në 2.4 milionë euro, përpara se të binte oferta përfundimtare prej 2.9 milionë euro.

Versioni origjinal është në Louvre dhe nuk është për shitje. Sidoqoftë, në vitin 2017, në një ankand në shtëpinë e Kisti në New York, piktura e Da Vinçit “Shpëtimtari i Botës” (Salvator Mundi) u shit për 450 milionë dollarë. Shitjet e saj thyen rekordin e ankandit. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme