Regjisori i “La La Land”, më i miri i vitit

Prishtinë | 06 Shk 2017 | 13:38 | Nga

Shoqëria e Regjisorëve të Amerikës e kanë shpallur Damien Chazelle regjisor të vitit.

Damien Chazelle ka bërë regjinë e filmit “La La Land”, i cili edhe konsiderohet si njëri ndër pretendentët kryesorë për të fituar çmimin Oscar.

Filmi “La La Land” është nominuar 14 herë për Oskar, duke e arritur rekordin e filmit “Titanik”, si ndër filmat me më së shumti nominime.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar do të mbahet me 26 shkurt në Qendrën Teatrale Dolby në Hollywood me fillim nga ora 8:30 me kohën lokale amerikane.

Më poshtë keni listën e plotë të nominimeve në të gjitha kategoritë:

Filmi më i mirë
“Arrival”
“Fences”
“Hell or High Water”
“Hacksaw Ridge”
“La La Land”
“Manchester by the Sea”
“Moonlight”
“Hidden Figures”
“Lion”

Regjisori më i mirë
Denis Villeneuve (“Arrival”)
Mel Gibson (“Hacksaw Ridge”)
Damien Chazelle (“La La Land”)
Kenneth Lonergan (“Manchester by the Sea”)
Barry Jenkins (“Moonlight”)

Aktori më i mirë
Casey Affleck (“Manchester by the Sea”)
Andrew Garfield (“Hacksaw Ridge”)
Ryan Gosling (“La La Land”)
Viggo Mortensen (“Captain Fantastic”)
Denzel Washington (“Fences”)

Aktorja më e mirë
Isabelle Huppert (“Elle”)
Natalie Portman (“Jackie”)
Emma Stone (“La La Land”)
Meryl Streep (“Florence Foster Jenkins”)
Ruth Negga (“Loving”)

Aktori më i mirë në rol dytësor
Mahershala Ali (“Moonlight”)
Michael Shannon (“Nocturnal Animals”)
Hugh Grant (“Florence Foster Jenkins”)
Lucas Hedges (“Manchester by the Sea”)
Dev Patel (“Lion”)

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Viola Davis (“Fences”)
Naomie Harris (“Moonlight”)
Nicole Kidman (“Lion”)
Octavia Spencer (“Hidden Figures”)
Michelle Williams (“Manchester By the Sea”)

Skenari më i mirë origjinal
“Hell or High Water”
“La La Land”
“The Lobster”
“Manchester by the Sea”
“20th Century Women”

Skenari më i mirë i përshtatur
“Arrival”
“Fences”
“Hidden Figures”
“Moonlight”
“Lion”

Filmi më i mirë i huaj
“Land of Mine” (Danimarkë)
“A Man Called Ove” (Suedi)
“Tanna” (Australi)
“The Salesman” (Iran)
“Toni Erdmann” (Gjermani)

Filmi më i mirë dokumentar
“Fire at Sea”
“I Am Not Your Negro”
“Life, Animated”
“OJ: Made in America”
“The 13th”

Filmi më i mirë i animuar
“Kubo and the Two Strings”
“Moana”
“My Life as a Zucchini”
“The Red Turtle”
“Zootopia”

Montimi më i mirë në film
“Arrival”
“Hacksaw Ridge”
“Hell or High Water”
“La La Land”
“Moonlight”

Kënga më e mirë origjinale
“How Far I’ll Go,” “Moana”
“City of Stars,” “La La Land”
“Audition (The Fools Who Dream),” “La La Land”
“Can’t Stop the Feeling!” “Trolls”
“The Empty Chair,” “Jim: The James Foley Story”

Rezultati më i mirë origjinal
“La La Land,” Justin Hurwitz
“Moonlight,” Nicholas Britell
“Lion,” Dustin O’Halloran dhe Hauschka
“Jackie,” Mica Levi
“Passengers,” Thomas Newman

Efektet më të mira vizuale
“Deepwater Horion”
“Dr. Strange”
“The Jungle Book”
“Kubo and the Two Strings”
“Rogue One: A Star Wars Story”

Kinematografia më e mirë
“Arrival”
“La La Land”
“Lion”
“Moonlight”
“Silence”

Dizajni më i mirë i kostumeve
“Allied”
“Fantastic Beasts and Where to Find Them”
“Florence Foster Jenkins”
“Jackie”
“La La Land”

Grimi dhe flokët më të mira
“A Man Called Ove,”
“Star Trek Beyond”
“Suicide Squad”

Dizajni më i mirë i prodhimit
“La La Land,” David Wasco
“Fantastic Beasts and Where to Find Them,” Stuart Craig dhe James Hambidge
“Arrival,” Patrice Vermette
“Hail Caesar”
“Passengers”

Montimi më i mirë i zërit
“Arrival”
“Deepwater Horizon”
Hacksaw Ridge”
“La La Land”
“Sully”

Miksimi më i mirë i zërit
“Arrival”
“Hacksaw Ridge”
“La La Land”
“Rogue One: A Star Wars Story”
“Thirteen Hours”

Filmi më i mirë i shkurtër
“Timecode”
“Sing”
“Silent Nights”
“Ennemis Interieurs”
“La Femme et le TGV”

Filmi më i mirë i shkurtër i animuar
“Piper”
“Borrowed Time”
“Pear Cider and Cigarettes”
“Blind Vaysha”
“Pearl”

Dokumentari më i mirë i shkurtër
“Extremis”
“4.1 Miles”
“Joe’s Violin”
“Watani: My Homeland”
“The White Helmets”

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme