Bien shitjet e makinave evropiane

Prishtinë | 17 Kor 2019 | 11:08 | Nga Ekonomia Online

Shitjet e makinave evropiane ranë ndjeshëm në muajin qershor, duke rifilluar një spirale në rënie këtë vit, që ka pasur paralajmërime për humbje të prodhuesve gjerman Daimler AG dhe një humbje tremujore të ndarjes së automobilave në rivale BMW AG.

Sipas Shoqatës Evropiane të Prodhuesve të Automjeteve, shitjet ranë me 7.9 për qind në 1.49 milionë makina dhe është rënia më e keqe mujore që nga muaji dhjetor.

Franca dhe Spanja kishin rënie prej më shumë se 8 për qind, ndërsa shitjet gjermane dhe britanike rënie përkatësisht 4.7 për qind dhe 4.9 për qind.

Ndërsa grupi i industrisë fajësoi rënien e qershorit në më pak ditë pune gjatë muajit, shfaqja e dobët shton zymtësinë që ka mbuluar sektorin dhe sjell rënien në 3.1 për qind që nga fillimi i vitit 2019.

Daimler javën e kaluar lëshoi paralajmërimin e katërt të fitimit në pak një vit për shkak të kostove të taksave dhe pretendimet e emetimeve të larta. Prodhuesi i makinës gjithashtu fajësoi tregjet më të dobëta globale.

BMW në muajin maj njoftoi humbjen e saj të parë në një dekadë në ndarjen kryesore të automobilave. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme