Bitcoin dhe Ethereum po bien, ndërsa monedhat alternative po shijojnë sukses në treg

Prishtinë | 23 Nën 2021 | 19:05 | Nga Ekonomia Online

Tani për tani, Bitcoin-i po ashtu edhe Ether janë duek rënë pasi arritën nivelet më të larta të të gjitha kohërave.Por disa Altcoins ose të ashtuquajtura monedha alternative po kalojnë me lehtësi çdo shqetësim të fundit dhe po ecin mirë.

Merrni Z-Cash, për shembull, i cili është rritur afërsisht 30% që nga fillimi i nëntorit, sipas të dhënave të Bloomberg. Kriptomonedha “Avalanche” gjithashtu po qëndron mirë, duke fituar rreth 50% gjatë shtatë seancave të fundit, ndërsa monedha Crypto.com CRO ka avancuar mjaftueshëm për t’u bërë e 13-ta më e madhe për nga kapitalizimi i tregut, i cili ka arritur në 18 miliardë dollarë.

Nuk është e pazakontë që të ashtuquajturat monedha alternative të varen fort ndërsa vëllezërit e tyre më të mëdhenj vuajnë një kohë më të vështirë. Kjo për shkak se shumë prej tyre janë të lidhur me narrativa specifike që ndihmojnë në ngritjen e tyre. Crypto.com, për shembull, njoftoi javën e kaluar një marrëveshje për të zëvendësuar Staples si sponsor titullin e një qendre sportive ikonike në Los Angeles. Analistët thonë se kjo ndihmoi që token CRO të shkojë më lart.

“Pavarësisht pak turbulencave, ky është ende teknikisht një treg me rritje”, tha Mati Greenspan, themelues dhe CEO i Quantum Economics. “Kështu që paratë që dalin nga monedhat me kapak të madh mund ta gjejnë lehtësisht rrugën drejt disa prej monedhave më të vogla”.

Strategët përmendën një sërë arsyesh përse Bitcoin dhe disa nga kriptovalutat e tjera tradicionale janë shitur, duke përfshirë goditjen e kriptove të Kinës dhe dispozitat e reja të raportimit të taksave në SHBA, të cilat po shihen si jo miqësore për investitorët e kriptove, gjithashtu kanë përkeqësuar ndjesitë e tregut.

Kriptomonedhat më të mëdha kishin ecur shumë larg, shumë shpejt, kështu që “ka qenë thjesht një konsolidim i natyrshëm i mjedisit, i veprimit të çmimeve, duke u rritur kaq shumë në një periudhë kaq të shkurtër kohore,” Thomas Perfumo, kreu i operacioneve të biznesit dhe strategjisë së Kraken. , tha në programin e transmetimit “QuickTake Stock” të Bloomberg.

Për Mike McGlone të Bloomberg Intelligence, ka kuptim të shohësh disa nga kriptot tradicionale të marrin frymë, teksa nxiteshin drejt majave.

“Për tregun më të gjerë, unë shoh një mur shqetësimi, mbushje dhe zmbrapsje brenda nxitimit të tregut” tha ai. “Shiba Inu po kushtonte shumë, gjë që ishte një sinjal shumë i nxehtë për të gjithë tregun, siç ishte Doge në maj.”

Megjithatë, Perfumo i Kraken thotë se ka shumë katalizatorë pozitivë që tregojnë se çmimet e kriptove të rriten. Ai përmendi riemërimin e Jerome Poëell në Rezervën Federale, ndër arsye të tjera. (Bloomberg)

Të ngjashme