Pensionet e veteranëve, të hënën

Prishtinë | 11 Dhj 2016 | 13:42 | Nga

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës deri në fund të kësaj jave nuk i kanë marrë pensionet e tyre.

Qeveria e Kosovës ka njoftuar se ka transferuar mjetet në banka pasditen e së premtes.

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së (OVL) ka apeluar tek qeveria që pensionet të mos vonohen, duke iu referuar gjendjes së rëndë ekonomike të veteranëve dhe pensioneve që janë e vetmja e ardhur për ta dhe familjet e tyre.

Por, Qeveria është kundërpërgjigjur në kritikat e shumta për vonesën e pensioneve se ka qenë rritja e numrit të veteranëve që ka shkaktuar problem buxhetor për t’u siguruar mjetet për të gjithë veteranët.

Hysni Gucati, kryetar i OVL të UÇK-së, ka bërë të ditur për “Zërin” se veteranët nuk i kanë marrë pensionet. Ai ka thënë se janë informuar nga qeveria se pagat për veteranët janë proceduar të premten.

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme