Çmimi i naftës së papërpunuar bie në 55.26 dollarë për fuçi

Prishtinë | 26 Shk 2019 | 09:45 | Nga Ekonomia Online

Çmimi i naftës së papërpunuar ra në 55.26 dollarë për fuçi, pasi çmimi preku nivelin më të lartë prej 57.79 dollarë për fuçi.

Kjo rritje ishte nga mbështetja dhe shpresa se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina do të arrijnë një marrëveshje për t’i dhënë fund luftës së tyre tregtare.

Analistët thanë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, konsumatori më i madh i naftës në botë, ishin të etur për të kundërshtuar çmimet e nxitura nga eksportuesit kryesorë që zvogëlonin prodhimin.

Trump shprehu shqetësim rreth çmimeve të naftës dhe përsërit thirrjet e tij të mëparshme në Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) për të mbajtur çmimet e qëndrueshme.

OPEC dhe disa prodhues të tjerë si Rusia u pajtuan në fund të vitit të kaluar për të ulur prodhimin me 1.2 milion fuçi në ditë për të parandaluar një rritje të madhe të ofertës nga rritja e çmimit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme