Dyfishohen investimet e jashtme në Arabinë Saudite

Prishtinë | 20 Dhj 2018 | 08:58 | Nga Ekonomia Online

Investimet e huaja në Arabinë Saudite u dyfishuan në 2018 deri në 3.5 miliardë dollarë.

Investitorët e huaj janë tronditur javët e fundit nga marrëdhëniet e përkeqësuara të mbretërisë me qeveritë perëndimore pas vrasjes në konsullatën saudite në Stamboll të Khashoggi, një kolumnist dhe kritik i princit të kurorës Mohammed bin Salman në Washington Post. Sipas Reuters, ministri i ekonomisë dhe planifikimit Mohammed al-Tuwaijri nuk e përmendi vrasjen e Khashoggi.

Ai tha se investimet e huaja në vitin 2018 u rritën 110 për qind nga viti i kaluar. Qeveria e ka bërë tërheqjen e investimeve të mëdha të huaja si një gur themeli të planit të Vizionit 2030 për të diversifikuar ekonominë e eksportuesit më të mirë të naftës në botë larg mbështetjes së të ardhurave të papërpunuara.

Pesë sektorë të ekonomisë janë përgatitur për privatizim në tremujorin e parë të 2019. Qeveria tha se synonte të gjeneronte 35 miliardë deri në 40 miliardë rijale ( monedha kombëtare) në të ardhurat pa përfshirë naftën, nga programi i saj i privatizimit deri në vitin 2020 dhe të krijojë deri në 12,000 vende pune.

Tuwaijri tha se papunësia pritet të bjerë duke filluar nga viti 2019 nga niveli aktual prej 12.9 për qind, që është më i larti në historinë e mbretërisë. “Numri është 12.9 për qind, presim që të ulet duke filluar nga 2019. Çdo vit ka 300,000 deri në 400,000 hyrje të reja në tregun e punës dhe pjesëmarrja e shtetasve saudite në tregun e punës është aktualisht 42 për qind”, tha Tuwaijri.

“Arabia Saudite nuk ka ndërmend të ndryshojë politikën e saj mbi tarifat e emigrantëve.” – u shpreh në të njëjtën konferencë, Ministri i Financave Mohammed al-Jadaan.

Qeveria ka tarifa për punësimin e punëtorëve të huaj dhe marrjen e vizave për vartësit e tyre. Tarifat do të rriten vitin e ardhshëm si pjesë e një politike për të inkurajuar punësimin e qytetarëve lokalë. Një dokument buxhetor tregoi se taksat pritet të gjenerojnë të ardhura prej 56.4 miliardë rijale në 2019, nga 28 miliardë këtë vit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme