Forcohet dollari, bie euro

Prishtinë | 12 Dhj 2018 | 15:54 | Nga Ekonomia Online

Në tregun e këmbimit valutor të mërkurën, euro vijoi zhvlerësimin ndryshe nga dollari amerikan që forcoi pozitat kundrejt lekut.

Sipas Bankës së Shqipërisë, një euro është këmbyer sot në nivelin 123.7 lekë, rreth 0,08 lekë më pak se një ditë më parë. Kjo është dita e shtatë radhazi që monedha e përbashkët humb pikë përkundrejt lekut vendas.

Prej fillimit të dhjetorit euro është nënçmuar me 0,6 lekë përkundrejt lekut. Ekspertët argumentojnë që euro pritet e dobët, duke qenë se tashmë kemi hyrë dhe në muajin e fundit të vitit dhe në nivelin e këmbimit do të ndikojnë edhe efektet sezonale.

Monedha kryesore

Lekë për njësi të monedhës së huaj

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj

Dollar Amerikan USD 109.10 +0.35

Euro EUR 123.70 -0.08

Poundi Britanik GBP 136.76 -0.44

Franga Zvicerane CHF 109.84 -0.25

Jeni Japonez (100) JPY 96.18 +0.03

Dollari Australian AUD 78.67 +0.33

Dollari Kanadez CAD 81.55 +0.41

Korona Suedeze SEK 11.94 -0.09

Korona Norvegjeze NOK 12.73 -0.04

Korona Daneze DKK 16.57 -0.01

Lira Turke TRY 20.24 -0.06

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme