Gratë mblidhen në Konferencën e parë Rajonale për energjinë, fuqizimi i tyre siguron zhvillim

Prishtinë | 27 Sht 2022 | 13:21 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Shoqatës së Grave në Sektorin e Energjisë në Kosovë ka mbajtur Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”, raporton Ekonomia Online.

Arijeta Pajaziti-Qerimi, drejtoreshë ekzekutive tha se konferenca synon që të paraqesë këndvështrimet e vendim-marrësve dhe akademisë nga vendi dhe rajoni si dhe organizatave ndërkombëtare për të identifikuar dhe adresuar sfidat me të cilat ballafaqohen gratë në sektorin e energjisë.

Temë ishte edhe rrjetëzimi midis profesionistëve/eve të fushës dhe të gjeneratave të reja që dëshirojnë ta shohin vetën në këtë sektor, si dhe fuqizimi i tyre do të jenë fokus i veçantë që do të prezantohet në këtë konferencë.

Në konferencë është trajtuar edhe rritjen e pjesëmarrjes së vajzave/grave dhe djemve/burrave në lëmitë STEM (Shkencë, Teknologji, Inxhinjeri dhe Matematikë) si profesione të rëndësishme në zhvillimin ekonomik të vendit dhe tranzicionin e gjelbër energjetik.

Lexo më shumë:

Të ngjashme