Ideja e Beslimit të VV-së për rimëkëmbjen ekonomike rrezikon stabilitetin financiar në Kosovë

Prishtinë | 21 Nën 2020 | 12:07 | Nga Ekonomia Online

Arton Muhaxheri njohësi i çështjeve ekonomike ka kritikuar iden e VV-së për rimëkëmbjen ekonomike të prezentuar ditë më parë nga ish ministri Besnik Bislimi.

Muhaxheri në një postim në facebook ka theksuar se ideja e VV-së për rimëkëmbje rrezikon stabilitetin financiar në Kosovë.

Ky është postimi i plotë i Muhaxherit:

Ideja e propzuar nga Besnik Bislimit dhe VV qe qytetareve te u mundesohet marrja e kredive pa interes, ku interesin e bankave do ta paguaj qeveria jo vetem qe nuk prodhon rritje te konsumit te brendshem por kercenon seriozisht stabilitetin financiar ne Kosove.

Ne aspektin ekonomik dhe me nje gjykim profesional kete ide do ta kuptoja po te vinte nga nje laik i fushes por eshte e rende ta degjosh nga nje profesionist dhe profesior i ekonomise.

Kujtojmë se pakoha e rimëkëmbjes ekonomike në Kosovë të propozuar nga qeveria ende nuk po gjen mbështetjen e deputetëve.

Të ngjashme