Këto dy vende të BE-së do të blejnë naftë ruse deri në fund të vitit 2023

epa01579387 The image shows a gas pressure-gauge of the new gas-compressor station 'Bobrovnytska' in Mryn village, about 130 km of Kiev, Ukraine, 16 December 2008. Russian gas export monopolist Gazprom may agree to sell gas to Ukraine at a lower price if Kyiv allows the company to expand in its domestic market. Gazprom and Ukraine's state gas company Naftogaz are in talks for the Russian energy giant to supply Ukrainian industrial customers directly with 10 billion cubic metres (bcm) of gas next year quoting sources close to the negotiations. This year a Gazprom unit has the right to supply Ukraine's domestic market directly with 7.5 bcm, or around one seventh of Gazprom's total gas exports to Ukraine of 55 bcm per year. Gazprom has said Ukraine might have to pay over US $400 per 1,000 cubic meters (tcm) for Russian gas next year, up from the US $179.5 per tcm it currently pays. Gazprom says Ukraine owes it US $2.4 billion for September-November gas supplies plus interest for late payment. Ukraine says it owes US $2 billion, as UNIAN agency said. EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prishtinë | 04 Maj 2022 | 13:25 | Nga Ekonomia Online

Bashkimi Evropian planifikon të vendosë një embargo ndaj naftës ruse në gjashtë muajt e ardhshëm, tha këtë mëngjes shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Megjithatë, Hungaria dhe Sllovakia do të jenë në gjendje të blejnë naftë ruse deri në fund të vitit 2023 në kushtet aktuale, sipas burimeve të BE-së. Kjo do të thotë se të dyja vendet do të përjashtohen nga embargoja e plotë e propozuar nga Komisioni Evropian, raporton “Sky News”.

Krerët e BE-së kanë kërkuar ndalimin e importeve të naftës nga Rusia gjatë gjashtë muajve të ardhshëm dhe produkteve të tjera të naftës deri në fund të vitit.

Propozimi për raundin e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë duhet të mbështetet nga të gjitha vendet anëtare dhe kjo ka të ngjarë të jetë objekt debatesh të ashpra.

Të ngjashme