Kuçi: Ekzekutohet ndihma financiare për Trepçën

Prishtinë | 19 Nën 2020 | 15:13 | Nga Ekonomia Online

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi përmes një postimi ka bërë të ditur se është ekzekutuar nidhma financiare për Trepçën me vlerë prej një milion euro.

Tutje, ministri Kuçi ka shkruar se janë të përkushtuar që ti zgjidhin problemet e ndërmarrjeve publike, e sidomos në kohën e pandemisë.

Postimi i plotë:

Minsitria e Ekonomisë dhe Ambientit në mëngjesin e sotëm ka ekzekutuar ndihmën financiare për Trepçën, në vlerë prej 1 milion eurosh.Kjo ndihmë u ekzekutua sot për shkak të teknikaliteteve të bartjes së mjeteve në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit. Duhet të sqarohet që pjesa prej 100,000.00 eurosh, që e kompleton ndihmën prej 1.1 milionë euro, do të ndahet gjatë javës tjetër për shkak se këto alokime nga buxheti i pakos së rimëkëmbjes ekonomike do të duhet të votohet në Mbledhjen e Qeverisë mbi kriteret dhe motivet e ndihmës për subjektet e caktuara.Pra nuk është vetëm ndihma pre 1 milionë euro, por do t’i bashkohet edhe shuma prej 100,000.00 eurosh.Ne jemi të përkushtuar që të zgjidhim problemet e ndërmarrjeve publike, sidomos në kohën e pandemisë COVID-19, pasi kemi ndjeshmërinë e secilës familje të punëtorëve të Trepçës. Duhet të kuptojnë edhe punëtorët që ka procedura për transferim të mjeteve dhe nuk është çështje minutash pasi ekziston një sistem më i ndërlikuar për transferim të mjeteve financiare.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme