Mehmeti: Tarifa 100% ndaj mallrave serbe, rrit inflacionin

Prishtinë | 23 Tet 2019 | 14:43 | Nga Ekonomia Online

Këtë vit Kosova pritet të ketë rritje ekonomike, por jo mjaftueshëm sa për të ulur nivelin e papunësisë, thotë Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti.

“Rritja ekonomike nuk është e mjaftueshme për t’i adresuar problemet që ka vendi si deficiti i lartë tregtar dhe papunësia. Për adresuar këto probleme rritja duhet të jetë 6 deri në 7%”.

Sipas tij, taksa 100% ndaj mallrave serbe ka rritur inflacionin.

blob:https://www.zeriamerikes.com/ba1244e3-afb2-4168-8273-bb0e0a2d2c4b

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme