Statusin Investitor Strategjik e merr edhe një kompani, do të investohen deri në 11 milionë €

Prishtinë | 22 Sht 2021 | 11:26 | Nga Kastriot Kokollari Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Qeveria e Kosovës i ka dhënë statusin e Investorit Strategjik, kompanisë “Kosmonte Foods”, raporton Ekonomia Online.

Ministrja e Tregtisë, Rozeta Hajdari tha se investimet kapin vlerën prej 11 milionë euro dhe do të kontribuohet direkt në rritjen ekonomike të vendit.

“Pas një analize rishqyrtimi, do të implimentojë përpunimin e pemëve, në fund të vitit 2025 sipas planit pritet të jenë 38 mijë metra katrorë që investimet e tejkalojnë buxhetin prej 11 milionë euro”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme