Shqipëria, fjala e dytë më e kërkuar në Google nga italianët për turizëm

Prishtinë | 13 Dhj 2018 | 17:22 | Nga Ekonomia Online

Sardenja në vend të parë, ndërsa Sicilia në vend të tretë, por mes këtyre të dyjave ndodhet surpriza, Shqipëria, në podiumin e destinacioneve turistike më të kërkuara nga italianët në motorin e kërkimit Google për vitin 2018.

Sigurisht si çdo vit, turistët italianë preferojnë vendin e tyre, por këtë herë ka hyrë edhe një destinacion i huaj, Shqipëria, transmeton ATSH.

Më pas vijojnë Greqia dhe Kroacia, që pëlqehen shumë nga italianët, ndërsa në vend të gjashtë ndodhet Toskana e ndjekur nga Zanzibari ekzotik dhe Korsika.

Klasifikimin e 10 më të kërkuarave e mbyllin Salentoja dhe Abruco.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme