Veseli: Korrupsioni mos të jetë pengesë për zhvillimin e ideve inovative

Prishtinë | 12 Tet 2018 | 11:02 | Nga Besiana Dauti Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në konferencën ndërkombëtare “Digitalks”, që po mbahet në Prishtinë, ku i ka dhënë mbështetje të plotë sektorit të inovacionit dhe ndërmarrësisë, ka kërkuar që korrupsioni mos të jetë pengesë për zhvillimin e ideve inovative, raporton Ekonomia Online.

Madje ka kërkuar të krijohen më shumë mundësi të reja për rininë inovatore të Kosovës.

“Të rinjtë mund të i realizojmë idetë e tyre në vend tyre dhe kjo sjell vende të reja të punës që të rinjtë tanë nuk duhet të jenë vetëm punëkërkues. Nuk duhet mundësuar që institucionet të i vënë barriera këtij sektori qoftë me forma të korrupsionit administrativ dhe politik”.

“Teknologjia informative sot është parametri themelor që përcakton nivelin e zhvillimit ekonomik të një vendi dhe ne duhet të jemi të përgatitur që të kapim ritmet e zhvillimeve që po ndodhin në këtë sektor. Ne kemi popullatën më të re në Evropë, por ky fakt vetvetiu nuk nënkupton zhvillim. Duhet ta aftësojmë, ta përgatisim këtë popullatë të re, për të qenë pjesë aktive e trendeve bashkëkohore të zhvillimit ekonomik”.

“Ky ka qenë qëllimi pse kemi vendosur të krijojmë Ministrinë e Inovacionit, në mënyrë që të gjitha idetë dhe projektet inovative të të rinjve të Kosovës, të mbështeten praktikisht”.

“Rëndësia e kësaj mbështetjeje është e shumëfishtë: krijohet besimi se idetë e tyre të rinjtë e Kosovës mund t’i realizojnë në vendin e tyre. Kjo sjell natyrshëm vende të reja të punës dhe bashkë me vendet e punës edhe mentalitetin se të rinjtë tanë nuk duhet të jenë vetëm punëkërkues, por edhe punëkrijues”, tha Veseli.

Kreu i Kuvendit, i cili ishte edhe iniciator i themelimit të Ministrisë Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, tha se do të vazhdojë ta mbështesë çdo iniciativë për mbështetjen e të rinjve inovatorë që ka Kosova, sepse, siç tha ai, këta të rinj do të jenë e ardhshmja që garanton forcim të shtetit dhe zhvillim ekonomik.

“Sot jam këtu për t’u dhënë gjithë përkrahjen time. Do të rriten edhe më shumë fondet e Ministrisë që shkojnë në përkrahje të ideve dhe projekteve inovative. Sot vendi ynë ka nevojë që jo vetëm njerëzit, por edhe idetë e tyre ekonomike të qëndrojnë këtu dhe të bëhen faktorë në zhvillimin ekonomik”.

“Tani që kemi përfunduar autostradat infrastrukturore, është koha që të lëvizim në drejtim të krijimit të autostradës digjitale të Kosovës. Si në rastin e parë, edhe në të dytin, ne kemi gjithë potencialin të jemi më të mirët në rajon”, tha kryeparlamentari Veseli.

EkonomiaOnline

DREJTPËRDREJT- Mbahet konferenca “Digitalks” e organizuar nga Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë. Flet Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, zv.kryeministër i Kosovës, Mariya Gabriel, komisionare e BE-së për Ekonomi dhe Shoqëri Digjitale dhe Besim Beqaj, Ministër i Inovacionit dhe Ndërmarrësise.

Posted by EkonomiaOnline on Friday, October 12, 2018

  

Lexo më shumë:

Të ngjashme