Asnjë viktimë nga Covid-19 në Shqipëri, vetëm 7 raste të reja

Prishtinë | 16 Qer 2021 | 17:32 | Nga Ekonomia Online

Një shifër e vogël të infektuarish me Covid është shënuar dhe gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë viktimë.

Ministria bën me dije se nga 2 962 testime të kryera gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar të infektuar me Covid 7 raste të reja në këto bashki: 4 raste në Tiranë, 2 në Lezhë, 1 në Has.

Aktualisht janë 134 pacientë aktivë me Covid19 në vend. Po marrin trajtim spitalor të specializuar 18 pacientë, nga të cilët 5 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 9 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,888 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (16 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 7
Të shëruar në 24 orë 9
Të shtruar në spitale 18
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 2,962

Testime totale 765,938
Raste pozitive 132,476
Raste të shëruara 129,888
Raste Aktive 134
Humbje jete 2,454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 43
Tiranë 41
Berat 15
Durrës 11
Lezhë 6
Elbasan 5
Gjirokastër 4
Korçë 3
Dibër 3
Kukës 2
Fier 1.

Ndërkohë një ditë më parë nga harta e qarqeve me praninë e personave të infektuar me Covid ka dalë Vlora.

Të ngjashme