​Në Gjermani shfaqet rasti i parë i etheve afrikane të derrave

Prishtinë | 10 Sht 2020 | 15:20 | Nga Ekonomia Online

Rasti i parë i etheve afrikane të derrave u konfirmua të enjten në Gjermani, njoftoi ministrja Federale e Bujqësisë Julia Kloeckner.

“Dyshimi për rastin e parë të etheve afrikane të derrave është konfirmuar për fat të keq,” tha Kloeckner pasi Instituti Friedrich Loeffler konfirmoi se një derr i egër, i gjetur afër kufirit gjermano-polak, kishte ngordhur nga ethet afrikane të derrave.


Instituti kompetent njoftoi se në zonën ku u gjet derri i egër i ngordhur, “po kërkohen raste të mëtejshme”.

Në muajt e fundit, raste të etheve të derrit janë gjetur në Poloninë perëndimore, vendet baltike dhe Bullgarinë dhe Rumaninë.

Ethet afrikane të derrit janë të padëmshme për njerëzit edhe nëse konsumohet mishi i një kafshe të infektuar, por, siç theksoi ministrja Kloeckner, është “në 100 për qind të rasteve” vdekjeprurëse te derrat, si të egër ashtu edhe shtëpiak.

Shoqatat bujqësore në shtetin federal të Brandenburgut, ku u gjet derri i ngordhur, kanë frikë nga kufizimet dhe ndalimi i shitjes së mishit të derrit.

“Gjëja më e rëndësishme tani është të parandalojmë më të keqen dhe të parandalojmë përhapjen e infeksionit te derrat në pigmente,” tha Henrik Wendorff, president i Shoqatës së Fermerëve të Brandenburgut.

Ministria Federale e Bujqësisë ka njoftuar se është në kontakt me Komisionin Evropian si dhe autoritetet kineze. Kina njihet si importuesi më i madh i mishit të derrit nga Gjermania.

Të ngjashme