208 vjet burgim për shkak të shembjes së shkollës pas tërmetit në Meksikë

Prishtinë | 15 Kor 2021 | 08:36 | Nga Ekonomia Online

Një gjykatë meksikane ka dënuar një burrë me 208 vjet burg për vrasjen e 26 personave, shumica prej të cilëve janë fëmijë, të cilët vdiqën kur një shkollë u shemb gjatë një tërmeti të fuqishëm që goditi Meksikën në vitin 2017, tha policia të mërkurën.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Meksikës tha se njeriu i përshkruar si drejtor punimesh kishte garantuar sigurinë strukturore të shkollës në Tlalpan, një rreth jugor i kryeqytetit, pa kryer testimin e kërkuar dhe pavarësisht parregullsive në ndërtimin e ndërtesës.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm e quajti burrin si Juan “N.”. Media lokale e identifikoi atë si Juan Mario Velarde Gamez.

Gjykata urdhëroi gjithashtu Velarde që të paguante 19 mijë dollarë për secilën nga familjet e viktimave.

19 fëmijë dhe shtatë të rritur vdiqën kur shkolla private Enrique Rebsamen u shemb gjatë tërmetit më vdekjeprurësi në Meksikë. Të paktën 369 njerëz vdiqën në kryeqytet dhe shtetet përreth.

Prokurorët meksikanë thanë në atë kohë se kishin hapur një hetim mbi përgjegjësinë e mundshme penale të pronarit dhe inspektorëve privatë për shembjen.

Dënimi vjen gjatë një hetimi në shembjen e një mbikalimi në Linjën 12 të metrosë së Qytetit të Meksikos më 3 maj, i cili vrau gjithashtu 26 njerëz. Linja pësoi dëme në të njëjtin tërmet, treguan të dhënat e qeverisë, transmeton Klan Kosova.

Të ngjashme