50 persona vdesin në Jemen – shkak mushkonjat

Prishtinë | 10 Maj 2020 | 16:40 | Nga Ekonomia Online

50 persona kanë vdekur dhe më shumë se 3000 të infektuar me ethet (chikungunya) në kryeqytetin Adenit të Jemenit, thotë një zyrtar qeveritar

Më shumë se 3000 njerëz u infektuan, tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti të Agjencisë Anadolu.

Guvernatori i rrethit Sheikh Othman të Adenit në Jemenin jugor është gjithashtu midis të vdekurve, tha burimi.

Besohet se sëmundja lindi për shkak të kënetave të shkaktuara nga një përmbytjeje më 21 prill.

Kujtojmë se tetë njerëz, përfshirë pesë fëmijë, vdiqën si dhe shtëpitë u shkatërruan pjesërisht ose plotësisht nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur në Aden.

Shirat e mëdha dhe përmbytjet në Jemen që nga mesi i prillit prekën 150,000 njerëz, tha Jens Larke, zëdhënës për Zyrën e Koordinimit të Humanështjeve Humanitare të KB (OCHA) më 1 maj.

Ethet Chikungunya është një sëmundje virale që përhapet nga kafshimet e mushkonjave të infektuara.

Sëmundja zgjat zakonisht deri në shtatë ditë dhe shpesh shkakton dhimbje të forta dhe shpeshherë pa aftësi të përbashkët që ndonjëherë vazhdojnë për periudha shumë më të gjata, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Të ngjashme