6.500 punëtorë të huaj vdiqën në Katar nga nisja e punës për Kupën e Botës

Prishtinë | 23 Shk 2021 | 10:59 | Nga Ekonomia Online

Gazeta britanike, “The Guardian”, ka raportuar për shifra të tmerrshme të punëtorëve imigrantë që kanë vdekur në Katar që nga koha kur ky shtet e fitoi të drejtën për organizimin e Kupës së Botës në futboll para dhjetë vjetëve.

Sipas kësaj gazete, mbi 6.500 punëtorë imigrantë nga India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Sri-Lanka kanë vdekur në Katar që nga koha kur shteti i Gadishullit Arabik u njoftua se do ta organizojë Kupën e Botës.

Të gjeturat e hartuara nga burimet qeveritare nënkuptojnë se mesatarisht 12 punëtorë imigrantë nga këto pesë shtete aziatike kanë vdekur për çdo javë që nga dhjetori i vitit 2010, kur rrugët e Dohas ishin mbushur me njerëz të gëzuar që po e festonin fitimin e të drejtës për organizimin e botërorit.

Nga të dhënat prej Indisë, Bangladeshit, Nepalit dhe Sri-Lankës merret vesh se në periudhën nga viti 2011 deri më 2020 kanë vdekur 5.927 punëtorë imigrantë. Nga të dhënat e Ambasadës së Pakistanit në Katar kuptohet se janë shënuar edhe 824 punëtorë pakistanezë të vdekur nga viti 2010 deri në vitin 2020.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme