640 njerëz në Angli vdiqën nga Covid-19 pasi u vaksinuan plotësisht

Prishtinë | 14 Sht 2021 | 10:49 | Nga Ekonomia Online

Më pak se 700 njerëz të vaksinuar plotësisht kanë vdekur nga COVID-10 në Angli në gjashtë muaj.

Nga 51,281 njerëzit që vdiqën nga virusi midis 2 janarit dhe 2 korrikut, rreth 38,964 ishin të pavaksinuar, ndërsa një pjesë e vogël kishin marrë dy doza.

Gjatë periudhës, e cila përfshin fazat e hershme të përhapjes së vaksinës, vetëm 640 persona me vaksinim të dyfishtë vdiqën nga COVID-19, tha Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) të hënën në mëngjes.

Kjo përfaqëson 1.25% të vdekjeve nga COVID në gjashtë muajt e parë të 2021. Dhe vetëm 256 prej tyre ishin në mesin e njerëzve të infektuar më shumë se dy javë pas vaksinës së tyre të dytë.

Duhen dy javë që mbrojtja e plotë të fillojë pas vaksinës së dytë.

Shifrat shtojnë dëshmi se vaksinat ulin në mënyrë dramatike rrezikun e vdekjes me këtë sëmundje, shkruan Metro.co.uk.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme