Aeroplani elektrik Rolls-Royce thyen rekord shpejtësie

Prishtinë | 20 Nën 2021 | 11:07 | Nga Ekonomia Online

Elektrifikimi i mjeteve udhëtuese përkatësisht i industrisë së automobilave po merr ritëm duke lënë gjurmë. Kjo dëshmohet edhe nga Rolls-Royce, kompania që duket se po bën hapa drejt procesit të elektrifikimit të industrisë së aviacionit.

Avioni me bateri i Rolls-Royce ka arritur një shpejtësi maksimale prej 387 milje në orë, gjë që mund ta bëjë atë më të shpejtin në botë. Fryma e Inovacionit arriti mesatarisht 345 milje në tre kilometra, duke mposhtur rekordin ekzistues me 132 milje në tre kilometra sepse arriti 330 milje në një distancë 15 km.

Rezultatet do të duhet të jenë të stampuara nga FAI organi global që certifikon të dhënat për fluturimin. Warren East, shefi ekzekutiv i Rolls-Royce, tha: “Të arish rekordin e shpejtësisë botërore është fantastike”.

Avioni fuqizohej nga një motor 400 kë (500 kuajfuqi) me një paketë baterie për të cilën Rolls-Royce thotë se ka densitetin më të mirë të fuqisë.

Pengesa kryesore për përdorimin e baterive si burim energjie në avionë është pesha e tyre. Sistemi i energjisë peshon 700 kg, ndërsa korniza e ajrit është 300 kg të tjera. Megjithatë, çdo vit po bëhet përparim.

Rolls-Royce shpreson të përdorë teknologjinë në avionë më të vegjël që mund të përdoren si taksi ajrore, duke transportuar një pjesë të vogël të pasagjerëve në distanca rreth 100 milje pa emetim dhe me shumë pak zhurmë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme