Aeroplani më i madh në botë bën fluturimin e parë në Kaliforni

Prishtinë | 14 Pri 2019 | 09:38 | Nga Ekonomia Online

Aeroplani më i madh në botë ka bërë testin e parë të fluturimit të shtunën në Kalifornia.

Mega aeroplani i quajtur Roc, që ka krahun e gjatë sa një fushë futbolli amerikan dhe që është me gjashtë motorë në një trup të dyfishtë, ka kryer udhëtimin e parë mbi shkretëtirën e Mojave, njofton Klan Kosova.

Aeroplani, i ndërtuar nga Stratolaunch Systems Corp, qëndroi lart për më shumë se dy orë duke arritur një shpejtësi maksimale prej 304 km në orë dhe arriti një lartësi prej 5,182 metrash.

“Çfarë fluturimi fantastik i parë”, tha shefi ekzekutiv i Stratolaunch, Jean Floyd, në një deklaratë të postuar në faqen e internetit të kompanisë.

“Ne jemi jashtëzakonisht krenarë për ekipin Stratolaunch, ekuipazhin e fluturimit të sotëm, partnerët tanë në Composites të Shkallëzuar të Northrup Grumman dhe Ajave Air dhe Space Port”, shtoi ai.

Stratolaunch u krijua në vitin 2011 nga bashkëthemeluesi i Microsoft, Paul Allen, i cili vdiq në tetor të vitit të kaluar.

“Ne të gjithë e dimë se Pauli do të ishte krenar nëse do të ishte dëshmitar arritjen historike të sotme. Avioni është një arritje e jashtëzakonshme inxhinierike dhe ne përgëzojmë të gjithë ata që ishin të përfshirë “, tha motra e miliarderit të ndjerë, Jody Allen.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme