Afganistan, tetë të vrarë dhe 50 të plagosur nga një sulm taliban

Prishtinë | 07 Kor 2019 | 09:13 | Nga Ekonomia Online

Luftëtarët talibanë kanë vrarë të paktën tetë vetë dhe plagosën më shumë se 50 civilë në një sulm me bomba në provincën Ghazni të Afganistanit, sipas zyrtarëve të qeverisë dhe talibanëve.

Hasan Raza Yousafi, një anëtar i këshillit të provincës, tha se synimi i sulmit vetëvrasës të së dielës ishte një kompleks i njësisë së inteligjencës në Ghazni, kryeqyteti i krahinës me të njëjtin emër.

Të paktën tetë anëtarë të Drejtorisë Kombëtare të Sigurisë (NDS) u vranë në shpërthim dhe 50 civilë u plagosën, thanë zyrtarët e qeverisë afgane.
Zabihullah Mujahed, zëdhënësi taliban, mori përgjegjësinë duke thënë: “Dhjetëra oficerë të NDS u vranë ose u plagosën”.

Sulmi vjen në një konferencë dy-ditore që po mbahet në Doha edhe me përfaqësues talibanë në një përpjekje për t’i dhënë fund luftës 18-vjeçare të vendit.

I dërguari i paqes i SHBA-së Zalmay Khalilzad tha se raundi më i fundit i bisedimeve me talebanët, gjithashtu në Doha, ishin më të frytshme.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme