Afrika siguron 270 milionë doza të vaksinës kundër Coronavirusit

Prishtinë | 14 Jan 2021 | 10:38 | Nga Ekonomia Online

Bashkimi Afrikan ka bërë të ditur se ka siguruar 270 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit për të gjithë kontinentin, nga 600 milionë sa ishin premtuar.

Presidenti i Afrikës Jugore, Cyril Ramaphosa tha se ekzistonte frika se dozat që do të vinin përmes Covax do të ishin të mjaftueshme për të vaksinuar vetëm një të pestën e popullatës në tërë vendin, shkruan BBC.

Pavarësisht se numri i të infektuarve dhe i të vdekurve nga virusi është jo shumë i lartë në të gjithë Afrikën, rastet janë duke u rritur në disa zona.

Ndërkohë, një variant i ri i Covid-19 në Afrikën Jugore ka ngritur alarmin duke bërë kështu që ai të shkaktojë shumicën e rasteve të reja.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme