Albright rikthehet në Pentagon një vit pasi e largoi Trumpi

Prishtinë | 19 Nën 2021 | 11:00 | Nga Ekonomia Online

sh-sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright, është betuar si kryetare e re e Bordit të Politikës së Mbrojtjes të mërkurën, njoftoi Pentagoni.

Ky emërim vjen gati një vit pasi administrata Trump e largoi atë dhe ekspertë të tjerë të sigurisë kombëtare nga komiteti këshillues.

Albright është kryetarja e parë e bordit që kur sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin filloi rishikimin e komiteteve këshillimore të Pentagonit në fillim të këtij viti.

Në fillim të shkurtit, Austin shkarkoi qindra anëtarë të 42 bordeve dhe komiteteve të departamentit, duke përfshirë anëtarë të emëruar në mënyrë kontroverse në ditët e fundit të administratës Trump.

Pas humbjes së zgjedhjeve të vitit 2020, Trump pastroi disa ekspertë të vjetër të politikës së jashtme dhe sigurisë kombëtare nga bordet, duke përfshirë Albright, ish-sekretarin e shtetit Henry Kissinger dhe të tjerë.

84 vjeçarja Albright shërbeu si sekretarja e parë grua nga viti 1997-2001.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme