Asnjë i vdekur nga Covid-19 në Gjermani në 24 orët e fundit

Prishtinë | 21 Sht 2020 | 08:36 | Nga Ekonomia Online

Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftuar se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 922 raste të reja të koronavirusit.

Kështu, numri i përgjithshëm i të prekurve shkoi në 272,337, shkruan The Guardian.

Sidoqoftë, gjatë 24 orëve të kaluara nuk është raportuar për asnjë viktimë të re dhe numri i përgjithshëm i të vdekurve nga sëmundja e re mbeti 9,386.

Gjermania është në mesin e shteteve me numrin më të lartë të të infektuarve në Evropë, por ka dukshëm më pak viktima se Britania e Madhe, Italia, Franca dhe Spanja.

Qeveria gjermane ka përgatitur pako financiare për rimëkëmbjen ekonomike dhe e ka larguar një pjesë të madhe të masave kufizuese, përfshirë heqjen e kontrolleve kufitare me vendet e Zonës Schengen.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme