Australia akuzohet për kopjim të flamurit

Prishtinë | 25 Kor 2018 | 13:30 | Nga

Edhe pse të ngjajshëm ata nuk janë krejtësisht të njejtë.

Flamujt e Australisë dhe Zelandës së Re kanë bërë që kryeministri në detyrë i kësaj të fundit, Winston Peters, të akuzojë Australinë, duke thënë se është koha që ky shtet ta ndryshojë flamurin për faktin se Zelanda e Re e ka pasur këtë dizajn shumë kohë më parë dhe i është kopjuar nga Australia.

Dyshohet se një akuzë e tillë publike erdhi si pasojë e tensionimit të marrëdhënieve ndërmjet këtyre dy shteteve, pasi Australia i ekstradoi disa kriminelë nga Zelanda e Re drejt vendit të tyre.

Ndonëse kjo nuk është hera e pare që kjo çështje diskutohet publikisht, këto dy vende vazhdojnë të përfaqësohen nga këta flamuj prej vitesh.

Një “problem” të tillë e kanë edhe disa shtete të tjera në mes vete si Indonezia me Monakon apo Luksemburgu me Holandën.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme