Australia vendos sanksione ndaj separatistëve dhe zyrtarëve rusë

Prishtinë | 02 Tet 2022 | 15:12 | Nga Ekonomia Online

Australia ka vendosur sanksione të reja ndaj 28 separatistëve, ministrave dhe zyrtarëve të lartë të emëruar nga Rusia.

Masa përfshin sanksione financiare të synuara dhe ndalime udhëtimi pas aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës nga Vladimir Putin, të cilat Perëndimi i ka përshkruar si “turp” dhe nuk do t’i njohë.

Sanksionet e reja synonin individë të cilët qeveria australiane tha se po shkelnin ligjin ndërkombëtar për të legjitimuar veprimet e Rusisë në Ukrainë përmes “referendumeve të rreme, dezinformimit dhe frikësimit”, shkruan SkyNews. /Abcnews.al

Të ngjashme