BE-ja sanksionon zyrtarët rusë për helmimin e Navalnyt

Prishtinë | 15 Tet 2020 | 13:00 | Nga Ekonomia Online

Bashkimi Evropian sot ka marrë vendim që të sanksionojë gjashtë zyrtarë të lartë rusë dhe një entitet për helmimin e kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

E shtyrë nga Franca dhe Gjermania, Bashkimi Evropian ka sanksionuar zyrtarët e lartë rusë të afërt me Vladimir Putinin dhe një qendër shkencore hulumtuese, transmeton KOHA.

Navalny ishte helmuar më 20 gusht 2020 me agjentin nervor toksik të grupit “Noviçok” në Rusi.

“Sanksionet konsistojnë me ndalimin e udhëtimit në BE dhe ngrirjen e aseteve për gjashtë individët dhe ngrirjen e aseteve për qendrën shkencore. Për më tepër personave dhe entiteteve të BE-së u ndalohet që të vënë në dispozic

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme