Besimtarët katolikë mbajnë meshën e parë pas sulmeve në Shri Lanka

Prishtinë | 12 Maj 2019 | 15:42 | Nga Ekonomia Online

-Kisha Katolike në Sri Lanka mbajti meshën e parë të rregullt të së dielës që nga shpërthimet e bombave në kishat dhe hotelet gjatë Pashkëve që lanë të vrarë më shumë se 250 vetë.

Forcat ushtarake dhe policia e armatosur patrullonin rrugët që çonin në kisha dhe kishte roje jashtë secilës. Çdokush që hynte kërkohej të prodhonte karta identiteti dhe u kontrollua nga trupi, njofton Klan Kosova.

Vullnetarët u vendosën në portat e kishave për të identifikuar famullitarët dhe për të shikuar nëse ka individë të dyshimtë.

Parkimi ishte ndaluar pranë kishave dhe zyrtarët kërkonin nga besimtarët që të kenë sa më pak vetura.

Shtatë sulmues vetëvrasës goditën dy kisha katolike dhe një protestante dhe tre hotele luksoze gjatë Pashkëve.

Grupi i Shtetit Islamik mori përgjegjësinë për sulmet, të kryera nga një grup lokal i radikalizuar.

Shërbimet e së dielës u anuluan në dy fundjavat e mëvonshme nga frika e sulmeve të tjera, duke lënë besimtarët të dëgjonin meshën nëpërmjet transmetimit të drejtpërdrejtë në TV nga rezidenca e Kryepeshkopit Malcolm Ranjith në Colombo.

Autoritetet e Kishës po mendojnë gjithashtu për rihapjen e shkollave të drejtuara nga kisha, të martën, nëse ata mund të jenë të kënaqur me sigurinë.

Të ngjashme