Biden miraton pakon e parë humanitare, ShBA-ja ndihmon me 235 milionë dollarë Palestinën

Prishtinë | 08 Pri 2021 | 10:40 | Nga Ekonomia Online

Administrata e Joe Bidenit planifikon të sigurojë të paktën 235 milionë dollarë ndihmë për palestinezët.

Është planifikuar të vazhdojë financimi i agjencisë së Kombeve të Bashkuara që ndihmon refugjatët dhe të kthejë lloje të tjera të ndihmave që u shfuqizuan nga ish-presidenti, Donald Trump.

Paketa përfshin ndihma humanitare, ekonomike, sigurisë dhe është pjesë e përpjekjeve për të riparuar lidhjet me palestinezët që u ndërprenë gjatë mandatit të Trumpit.

Kjo është lëvizja më domethënëse e Bidenit që nga ardhja në detyrë me rastin e premtimit për heqjen e disa përbërësve të qasjes së Trumpit, të cilën palestinezët e kritikuan se ishin fuqimisht në favor të Izraelit.

Administrata e re ka premtuar gjithashtu të punojë në rihapjen e misionit diplomatik palestinez në Uashington, raporton bbc.

Biden gjithashtu la të kuptohet se ata duan të rivendosin qëllimin e një zgjidhjeje me dy shtete si një përparësi e politikës së SHBA-së ndaj konfliktit izraelito-palestinez, por ata kanë qenë të kujdesshëm deri më tani dhe ndoshta do të presin që pluhuri të zgjidhet pas zgjedhjeve në Izrael.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme