Bilanci i fundit i vdekjeve nga Coronavirusi i tmerrshëm: Mbi 21 mijë viktima, afër 500 mijë të infektuar

Prishtinë | 26 Mar 2020 | 08:26 | Nga Ekonomia Online

Numri i viktimave dhe të të infektuarve nga Covid-19 vijon të rritet ndjeshëm në të gjithë botën.

Sipas wordometers.info numri i viktimave ka shkuar në 21 291 dhe ai i të infektuarve në 471 802.

Ndërkohë numri i pacientëve të shëruar ka shkuar në 114 703.

Italia është bërë vendi më i prekur nga Coronavirusi. Në vend tashmë janë shënuar 7 503 viktima dhe 74 386 të infektuar.

Zonat më të prekura janë Lombardia dhe Veneto, por jo vetëm.

Edhe në Spanjë situata paraqitet e rëndë, duke tejkaluar Kinën për numrin e vdekjeve. Numri total i viktimave ka shkuar në 3 647 dhe i të infektuarve në 49 515.

Kina ka pasur ulje te rasteve me Covid-19. Deri më tani janë regjistruar 3,287 viktima dhe 81,285 të infektuar.

Numri i viktimave nga Covid-19 është më i lartë se ai i sindromës së rëndë të frymëmarrjes akute SARS që shpërtheu në vitet 2002-2003, i cili besohet se ka vrarë 774 persona dhe infektoi 8 100 njerëz në Kinë dhe Hong Kong.

Ndërkohë Covid-19 ka prekur edhe Shqipërinë ka janë regjistruar 5 viktima dhe 146 të infektuar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme