Boeing merr 5 miliardë dollarë për të mbuluar krizën e 737 Max

Prishtinë | 19 Kor 2019 | 08:45 | Nga Ekonomia Online

Boeing po merr një fitim prej 4.9 miliardë dollarësh për të mbuluar shpenzimet që lidhen me argumentimin mbarëbotëror të avionit të tij 737 Max.

Ngarkesa është caktuar për të zhdukur fitimet kur krijuesi më i madh në botë i avionëve do të postojë rezultate tremujore javën e ardhshme.

Në një deklaratë, Boeing gjithashtu tha se “vlerësimi më i mirë në këtë kohë” është se avioni do të kthehet në shërbim në tre muajt e fundit të këtij viti.

Një aksident i Max 737 në Indonezi në tetor dhe një tjetër në Etiopi në mars, vranë 346 persona në total.

Boeing po përballet me një nga krizat më të këqija në historinë e saj pasi avioni më i shitur i saj ishte i bazuar në mbarë botën pas fatkeqësive.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme