Boris Johnson shpall zgjedhjet dhe shpërndarjen e Parlamentit britanik

Prishtinë | 06 Nën 2019 | 14:16 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka njoftuar shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme duke thënë se as ai dhe askush tjetër nuk dëshironte diçka të tillë.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, Boris Johnson tha “ne nuk kemi zgjidhje tjetër” por se të kemi zgjedhje të përgjithshme për të përfunduar Brexit-in ndërsa ai filloi zyrtarisht fushatën e tij në Downing Street.

Johnson foli jashtë Numrit 10 për të thënë se ai kishte siguruar lejen nga Mbretëresha për shpërndarjen e parlamentit sot.

Ai tha se parlamenti është ‘paralizuar’ dhe ka qenë ‘ngecur në një rutinë’ për tre vitet e fundit.

Më parë ai premtoi të rikthejë marrëveshjen e tij për Brexit në Parlament “që në ditën e parë” pasi të sigurojë një shumicë në zgjedhjet e 12 dhjetorit. 


Fjalë Kryesore:

Të ngjashme