Britani merr masa: Edhe nëse jeni vaksinuar, duhet të karantinohen nëse arrini nga Franca

Prishtinë | 17 Kor 2021 | 11:23 | Nga Ekonomia Online

Udhëtarët vaksinuar plotësisht që kthehen në Angli dhe Uells nga Franca do të duhet të karantinohen.

Nga 19 korriku, të rriturit që janë vaksinuar dy herë në Mbretërinë e Bashkuar dhe vijnë nga vendet me rrezikshmëri të ultë nuk do të kenë nevojë të izolohen për dhjetë ditë.

Por qeveria tha se lehtësimi nuk do të vlente për Francën për shkak të rasteve “të vazhdueshme” të variantit Beta, të identifikuar së pari në Afrikën e Jugut.

Ka shqetësime se vaksinat mund të mos funksionojnë aq mirë kundër variantit Beta, raporton bbc.

Rreth 3.4 për qind e rasteve të regjistruara në Francë në katër javët e fundit ishin varianti Beta, sipas GISAID, një bazë të dhënash globale me burim të hapur, transmeton Telegrafi.

Varianti më infektues Delta – i identifikuar së pari në Indi – përbën pothuajse të gjitha rastet e reja në Britani të Madhe

Njoftimi i qeverisë do të thotë se kushdo që ka qenë në Francë në 10 ditët e mëparshme do të duhet të karantinohen pas arritjes në Angli dhe do të ketë nevojë për një provë dy dhe dy ditore, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit. Kjo përfshin çdo individ plotësisht të vaksinuar.

Udhëtarët nga Franca do të kenë akoma mundësinë të shkurtojnë periudhën e karantinës përmes skemës Test to Release – nëse paguajnë për një test në ditën e pestë dhe janë negativ.

Ndryshe, Mbretëria e Bashkuara gjatë ditës së kaluar ka regjistruar mbi 50 mijë raste të reja me coronavirus, e cila gjë është për herë të parë në gjashtë muajt e fundit. 

Të ngjashme