Britania e Madhe e dënon sulmin e Iranit në bazat ushtarake në Irak

Prishtinë | 08 Jan 2020 | 08:31 | Nga Ekonomia Online

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Dominic Raab, thotë se ata e dënojnë sulmin e Iranit në bazat ushtarake irakiane që ishin nikoqire të Britanisë së Madhe, SHBA-së dhe forcave të tjera të koalicionit.

Ai thotë se është “i shqetësuar” nga raportet për viktima dhe përdorimi i raketave balistike.

“Ne i bëjmë thirrje Iranit që të mos përsëriste këto sulme të pakujdesshme dhe të rrezikshme, dhe në vend të kësaj të ndjekë de-përshkallëzimin urgjent,” thotë ai.

“Një luftë në Lindjen e Mesme do të përfitonte vetëm Daesh [Shteti Islamik] dhe grupet e tjera terroriste.”

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme