Britania e Madhe i thotë Iranit që menjëherë të lirojë anijen dhe ekuipazhin e konfiskuar

Prishtinë | 22 Kor 2019 | 15:06 | Nga Ekonomia Online

Britania i ka bërë thirrje Iranit që të lirojë menjëherë një anije-cisternë me flamur britanik dhe ekuipazhin e saj, duke thënë se konfiskimi i Stena Impero në ngushticën e Hormuzit është i paligjshëm.

Rojet revolucionare iraniane zbritën nga helikopterët dhe kapën tankistin në Ngushticën e Hormuzit të premten në hakmarrje për kapjen e një tankeri iranian dy javë më parë nga britanikët.

“Anija u kap nën pretendime të rreme dhe të paligjshme. Iranianët duhet ta lirojnë atë menjëherë dhe ekuipazhin e saj,” u tha gazetarëve të hënën zëdhënësi i kryeministres britanike të Theresa May.

“Ne nuk kërkojmë konfrontime me Iranin, por është e papranueshme që të kapet një anije që shkon për biznes legjitim përmes rrugëve të anijeve të njohura ndërkombëtarisht”.
May ka mabjtur një takim me komitetin britanik të emergjencave të Mbretërisë së Bashkuar të hënën për të diskutuar krizën e Gjirit të Iranit.

Të ngjashme