Britania parasheh që deri në fund të qershorit të vaksinoj kundër Covid-19 të gjithë qytetarët mbi 18 vjeç

Prishtinë | 17 Jan 2021 | 17:49 | Nga Ekonomia Online

Qeveria britanike i ka vënë një afat vetes, që çdo i rritur të vaksinohet kundër Covid-19 deri në fund të qershorit të këtij viti.

Qeveria shpreson që përhapja e re masive e Covid-19 të ngadalësohet me vaksinimin e qytetarëve.

Kësisoj deri në 4-5 milionë qytetarë mund të vaksinohen në ditë.

Firma franceze e ilaçeve ‘Valneva’ është pak ‘ditë larg’ prodhimit të 60 milionë dozave për Mbretërinë e Bashkuar.

Që të gjithë qytetarët mbi 18 vjeç mund të vaksinohen deri në fund të muajit qershor dhe ky është një lajm i mirëpritur nga qeveria, që ka përshëndetur imunizimin masiv përmes vaksinimit si mënyrë për të hequr bllokimin total.

Vendi është duke ecur përpara me fushatën më të madhe të vaksinimit, ku deri të shtunën janë vaksinuar mbi 3.5 milionë njerëz, të cilët kanë marrë dozat e para.

Aktualisht në Britani po përdoret vaksina e Pfizer-BioNTech dhe e Oxfordit-AstraZeneca.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme