Britanikët ankohen për krizë, jeta u shtrenjtohet për 25 përqind nga 2021

Prishtinë | 25 Pri 2022 | 12:42 | Nga Ekonomia Online

Rreth katër në dhjetë britanikë raportuan se e kishin të vështirë të përballonin faturat e tyre të rrymës muajin e kaluar, sipas shifrave të reja të Zyrës Kombëtare të Statistikave (ONS) që dokumentojnë krizën në rritje të kostos së jetesës.

Rreth 87 për qind e të rriturve raportuan një ngritje të ccmimit të tyre të jetesës gjatë marsit të vitit 2022, dhe kjo për 25 përqind krahasuar me nëntorin e vitit 2021.
Shifrat e reja vijnë pasi laburistët kërkojnë një buxhet emergjent për të sjellë më shumë masa për të ndihmuar familjet që po luftojnë për të përballuar ushqimet bazë dhe energjinë.

Sir Keir Starmer tha të dielën se rritja e kostos së jetesës ishte “çështja e vetme numër një” për njerëzit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, shkruan The Independent, transmeton Klankosova.tv.
43 për qind e atyre që paguajnë faturat e energjisë thanë se ishte “shumë ose disi e vështirë” për t’i përballuar ato në mars të vitit 2022.

Në mesin e të gjithë të rriturve të anketuar, 43 për qind raportuan se nuk do të ishin në gjendje të kursenin para në 12 muajt e ardhshëm. Kjo është shuma më e lartë që kur pyetja u bë për herë të parë në mars të vitit 2020.

Gati një e katërta e të rriturve, 23 për qind thanë se ishte “shumë e vështirë” të paguanin faturat e tyre të zakonshme shtëpiake në muajin e fundit krahasuar me një vit më parë.
Tre për qind e njerëzve pretenduan se kishin mbetur prapa në pagesat e qirasë ose hipotekës në mars të vitit 2022.

Anketa u zhvillua përpara se rregullatorët të rrisnin shumën maksimale që mund të tarifohet nga furnizuesit e energjisë me 54 për qind.

“Kombinimi i paketave të tkurrjes së pagave dhe kostove në rritje do të thotë se presioni mbi familjet po rritet”, tha Jack Leslie, ekonomist i lartë në Fondacionin Rezolucioni. “Kjo është vendosur të përkeqësohet, me numrin e vlerësuar të familjeve që përjetojnë stresin e karburantit duke arritur në pesë milionë këtë muaj”.

Zinxhirët e supermarketeve Asda dhe Morrisons thanë të hënën se do të ulnin çmimet e artikujve thelbësorë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme