Çifti kalifornian vodhi 20 milionë dollarë në një skemë të mashtrimit të pandemisë

Prishtinë | 19 Nën 2021 | 09:05 | Nga Ekonomia Online

Richard Ayvazyan dhe gruaja e tij, Marietta Terabelian po përballen me burg për rolin e tyre në një skemë masive të mashtrimit lidhur me pandeminë e coronavirusit. Çifti para gjykimit prenë byzylykët elektronik të gjurmimit dhe u larguan nga shtëpia e tyre në Kaliforni, duke lënë pas tre fëmijë adoleshentë.

Ata lanë mesazhe të shkruara për fëmijët e moshës 13, 15 dhe 16 vjeç, shkruan cnn.

“Një ditë do të jemi sërish bashkë. Kjo nuk është një lamtumirë, por një pushim i shkurtër”, shkruhej në letrën e çiftit drejtuar fëmijëve të tyre. Ishte fundi i gushtit. Pothuajse tre muaj më vonë, çifti ende nuk është gjetur. FBI është në kërkim të tyre.

Kjo nuk e ndaloi gjykatësin të dënonte Ayvazyan, 43, dhe Terabelian, 37, në mungesë këtë javë, përkatësisht me 17 dhe gjashtë vjet burg, transmeton Telegrafi.

Prokurorët thanë se ata dhe të tjerët kryen një plan për të vjedhur më shumë se 20 milionë dollarë ndihmë të destinuara për bizneset e vogla gjatë pandemisë.

“Të pandehurit përdorën krizën e coronavirusit për të vjedhur miliona dollarë ndihma shtetërore shumë të nevojshme, të destinuara për njerëzit dhe kompanitë që vuajnë nga pasojat ekonomike të pandemisë më të keqe në një shekull”, tha prokurorja amerikane, Tracy L. Wilkison.

Çifti dhe vëllai i Ayvazyan, Artur Ayvazyan, u shpallën fajtorë për kryerjen e mashtrimeve bankare dhe pastrim parash. Richard Ayvazyan dhe vëllai i tij u dënuan gjithashtu për vjedhje të identitetit.

Sipas dokumenteve të gjykatës dhe provave të paraqitura në gjyq, ata përdorën identitete të rreme ose të vjedhura, duke përfshirë emrat e njerëzve të vdekur dhe të studentëve të shteteve të huaja që vizituan shkurtimisht SHBA-në disa vite më parë, të cilët i regjistruan si punëtorë në mënyrë që të marrin përfitime për kompanitë e rreme në San. Lugina e Fernandos.

Për të mbështetur aplikimet e rreme për kredi, ata paraqitën dokumente të rreme identiteti së bashku me formularët e falsifikuar të taksave dhe të dhënat e listës së pagave tek huadhënësit dhe Administrata e Biznesit të Vogël.

Çifti, së bashku me vëllanë e Ayvazyan dhe pesë të tjerë, i përdorën paratë për të blerë vila luksoze në tre qytete në Kaliforninë Jugore.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme