Cili është sfondi i ofensivës për ta shkarkuar Trumpin?

Prishtinë | 12 Jan 2021 | 09:47 | Nga Ekonomia Online

Kaosin që e shkaktuan në Kongresin amerikan protestuesit e nxitur nga presidenti, Donald Trump ka çuar ligjvënësit në territorin e paeksploruar ndërsa vendosnin rrugën për fajësim me vetëm disa ditë të mbetura në mandatin e republikanit.

Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së kanë thënë se do të prezantojnë një artikull të Impeachment kundër republikanit sa më shpejt të jetë e mundur, duke e akuzuar atë për përfshirje “në Krime të Larta dhe Kundërvajtje dhe nxitje me dashje të dhunës kundër Qeverisë së Shteteve të Bashkuara”, raporton aljazeera.

Në përpjekjet e përsëritura për të minuar zgjedhjet dhe udhëzimin e tij për mbështetësit për të marshuar në selinë e legjislaturës amerikane më 6 janar ndërsa Kongresi u takua për të vërtetuar fitoren e presidentit të zgjedhur, Joe Biden, Trump “tradhtoi besimin si president”, ligjvënësit argumentojnë, transmeton Telegrafi.

Masa ka potencialin për të formuar ditët e para të presidencës së Bidenit, si dhe peisazhin politik të SHBA-së për vitet që vijnë – pasi Trump mund të ndalohet të mbajë përsëri detyrën federale në të ardhmen, thanë ekspertët.

“Fakti që kjo mund të ketë pasoja, mund të jetë një goditje vdekjeprurëse politike për Trumpin”, tha Alan Baron, ish-këshilltar special i Dhomës së Përfaqësuesve gjatë katër hetimeve të fajësimit kundër gjykatësve federalë.

Që Trump të fajësohet, Artikulli duhet të kalojë shumicën e votave në Dhomën e Përfaqësuesve përpara se të dërgohet në Senat për një gjykim. Masa pastaj kërkon mbështetjen e dy të tretave në Senat që presidenti të dënohet dhe të hiqet nga detyra.

Pastaj, shpjegoi Baron, një votë pasuese e Senatit, “historikisht përfshin vetëm një shumicë të thjeshtë”, atëherë mund të ndalonte presidentin e fajësuar nga mbajtja e një posti publik përsëri.

Që nga e diela, Artikulli i Impeachment kundër Trumpit kishte 200 bashkë-sponsorë në dhomën me 435 vende, ku demokratët mbajnë një shumicë të pakët.

Me partinë e vendosur gjithashtu që së shpejti të marrë kontrollin e shumicës së Senatit, fajësimi mund të jetë një veprim “praktik” që synon të parandalojë Trumpin të kandidojë sërisht për president në vitin 2024 – ose një qortim “simbolik” i veprimeve të tij, tha Baron.

“Është folur për rolin e Trumpit si një lloj qeverie në mërgim, në lidhje me tubimin e republikanëve kur ai është jashtë zyrës”, tha ai. “Nëse atij i ndalohet të mbajë ndonjë post federal, ai është një lloj tigri pa dhëmbë”, shtoi ai.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme