Çka në të vërtet do Putini nga Bideni

Prishtinë | 14 Qer 2021 | 11:09 | Nga Ekonomia Online

Samiti i Gjenevës midis Vladimir Putinit dhe Joe Bidenit më 16 qershor nuk do të jetë një takim miqësor.

Sa për fillim, Rusia së fundmi përfshiu SHBA në listën e saj zyrtare të “shteteve jo miqësore”.

Të dy palët përshkruajnë marrëdhëniet si në fund të shkëmbit dhe asnjëra nuk ka aktualisht një ambasador në vend; Zyrtarët e lartë rusë janë nën sanksione amerikane për gjithçka, nga aneksimi i Krimesë së Ukrainës deri te ndërhyrja e pretenduar e zgjedhjeve, dhe dy ish-marinsa amerikanë tani janë në burgjet ruse – një që shërben 16 vjet i akuzuar për spiunazh.

Për më tepër, ka një moment në mars kur Joe Biden ra dakord me një intervistues se Vladimir Putin ishte “një vrasës”.

E megjithatë, të dy burrështetasit do të takohen si presidentë për herë të parë, dhe disa në Rusi e shohin atë si një arritje më vete, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Takimi vjen në fillet e Bidenit në Shtëpinë e Bardhë, në udhëtimin e tij të parë jashtë vendit dhe me kërkesën e tij – të gjitha pikët e bonusit për Kremlin. Është gjithashtu një samit i plotë – jo një takim i shkurtër i bashkangjitur në ndonjë ngjarje tjetër.

Dhe pavarësisht nga një agjendë e mbushur, përfshirë takimet në selinë e NATO-s në Bruksel të hënën, ka një interes të veçantë për ndalesën e fundit të Joe Biden në udhëtimin e tij evropian, në mesin e të cilave është edhe ai me Vladimir Putin.

“Putini padyshim që dëshiron të jetë i barabartë me presidentin e SHBA. Ai dëshiron të respektohet në kushtet e tij,” pajtohet analistja politike Lilia Shevtsova. “Putini dëshiron të demonstrojë muskuj dhe të jetë anëtar i klubit”, transmeton Klankosova.tv

Të ngjashme