Coronavirusi haset edhe në një fermë visonësh në Francë

Prishtinë | 22 Nën 2020 | 15:39 | Nga Ekonomia Online

Visonë të infektuar me koronavirus janë gjetur në një fermë në rajonin Eure-et-Loire në Francë, ndërsa 1,000 visonë të tjerë do të asgjësohen, ka njoftuar ministria franceze e Agrikulturës.

Raste pozitive në visonë janë gjetur edhe në Evropë, veçanërisht në Suedi, Greqi dhe Holandë, shkruan Reuters.

Në Danimarkë, virusi është gjetur se ka pësuar mutacion, të cilin ekspertët frikësoheshin se mund ta bënte vaksinën më pak efektive nëse transmetohej sërish tek njerëzit. Rreth 17 milionë visonë do të asgjësohen atje.

Franca ka filluar testimin e në katër ferma gjatë mesit të muajit nëntor.

Të ngjashme