Deputeti gjerman e përsërit thënjen për Vuçiqin: S’mund të ulesh në dy karrige

Prishtinë | 10 Qer 2022 | 15:54 | Nga Ekonomia Online

Ka ardhur momenti që presidenti serb Aleksandër Vuçiq duhet t’ia kthejë shpinën Rusisë dhe Serbia nuk duhet të rrezikojë që t’i jap fund bashkëpunimit me Bashkimin Evropian.

Kështu është shprehur deputeti i Bundestagut gjerman Josip Juratoviq, duke shtuar se Vuçiq ka ndërtuar mitin pro-rus kundrejt përkrahjes evropiane.

“Vuçiq nuk duhet do të rrezikojë që t’i japë fund bashkëpunimit me BE-në. Unë jam i bindur se ka ardhur momenti që ai do t’ia kthej shpinën Rusisë dhe do të orientohet drejt Perëndimit”, tha për mediet serbe Josipoviq, i cili është kryetar i Grupit Parlamentar për bashkëpunimin me Ballkanin Perëndimor.

Ai shton se 80 për qind e qytetarëve serbë besojnë në mitin pro-rus.

“Kur ndërton me vite një mit pro-rus, që sot ke 80 për qind të qytetarëve pro-rusë, atëherë je në kurthin tënd, sepse fajin e ka Vuçiqi dhe politika që ka ndjekur, ngase kanë krijuar një gjendje të tillë, ku rezulton se Rusia është partneri më i madh politik dhe ekonomik, jo Bashkimi Evropian”, shton ai.

Juratoviq shprehet se Vuçiq nuk mund të ulet, siç e ka quajtur ai, me dy karrige dhe se duhet të vendos se a dëshiron të anëtarësohet në BE.

“Vuçiq nuk mund të ulet më në dy karrige. Është koha për të vendosur nëse ai dëshiron të anëtarësohet në BE? Mirëpo, faktet tregojnë se prezenca e Bashkimit Evropian është shumë e madhe në Serbi, vetëm për shkak të taktikave politike e që nuk publikohen në medie. BE-ja deri më tani ka dhënë 4 miliardë euro ndihmë zhvillimore. Dy të tretat e eksporteve të kompanive serbe shkojnë në vendet e BE-së. A dëshiron Vuçiq të rrezikojë të gjitha këto për shkak të Rusisë?”, shprehet Juratoviq.

Deputeti gjerman thekson se disa medie serbe po e lëvdojnë Rusinë, duke e kthyer historinë, por se sipas tij kjo e fundit u bë tradhtare për sa i përket çështjes së Kosovës.

“Deri më tani, disa media serbe që kanë lavdëruar Rusinë, duke e kthyer historinë ruse. Rusia u bë tradhtare në Serbi brenda natës, sepse duke e krahasuar se si Perëndimi e veçoi çështjen e Kosovës, kështu e duan me Krimenë dhe vendet separatiste ruse në Ukrainën lindore”, thekson deputeti i Bundestagut.

Ai po ashtu ka folur edhe për vizitën e kancelarit gjerman Olaf Scholz në Beograd dhe vizitën e anuluar të ministrit rus të Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov në Serbi.

Të ngjashme